Championships & Records

Baseball (4)

1984, 1988, 2000, 2016


Girls' Basketball (2)

2011, 2013
 

Boys' Cross Country (6)

1997, 2000, 2001, 2002,
2003, 2005


Football (1)

1991
 

Girls' Golf (8)

2005, 2010, 2012, 2013,
2017, 2018, 2019, 2020

Girls' Soccer (4)

2002, 2004, 2005, 2007
 

Boys' Track & Field (7)

1998, 2001, 2002, 2003, 
2022, 2023, 2024
 

Girls' Track & Field (1)

2024


Wrestling (1)

2005

 

Individual State Champions (96)

Boys' Cross Country (4)

1999, 2000, 2001 - Austin Weaver
2018 - Andrew Cox
 

Girls' Cross Country (3)

1996, 1997, 1998 - Keely Weaver

 

Boys' Golf (1)

1993 - Haymes Snedeker
 

Girls' Golf (8)

2005, 2006 - Ashley Lance

2012 - Rachel Johnson
2013 - Nicole Paige
2015, 2018 - Angelina Chan
2019 - Tzunami Polito
2020 - Emily Wilson

Boys' Swimming (8)

1993 - Craig Gilliam (50 Freestyle)
1993 - Craig Gilliam (100 Freestyle)
1994 - Craig Gilliam (50 Freestyle)
1994 - Craig Gilliam (100 Freestyle)
1996 - Michael Gilliam (50 Freestyle)
1996 - Michael Gilliam (100 Freestyle)
1997 - Michael Gilliam (100 Freestyle)
2024 - Maston Ballew (200 IM)


Girls' Swimming (3)

1981 - Alice Irvin (500 Freestyle)
1982 - Alice Irvin (200 Freestyle)
1982 - Alice Irvin (500 Freestyle)
 

Boys' Tennis (1)

2011 - Nathan Stein &
Trey Williamson (Doubles)

 

Girls' Tennis (2)

2004, 2007 - Stephanie Evans 
(Singles)

 

Girls' Track & Field (10)

1980 - Claire Cawood
(110YD Low Hurdles)
1998 - Keely Weaver (1600M)
1998 - Keely Weaver (3200M)
1999 - Keely Weaver (1600M)
1999 - Keely Weaver (3200M)
2000 - Katie Curtis (Pole Vault)
2018 - Campbell Carroll
(High Jump)
2022 - 400 Meter Relay Team
2024 - 400 Meter Relay Team
2024 - McKenzie Lock (400m)
 

Boys' Track & Field (54)

1981 - Mike Wood (Pole Vault)
1982 - Sterling Ambrose
(High Jump)
 

1986 - Tate Rogers (800 IM)
1994 - 800M Relay Team 
1994 - Clif Tant (800M)
1995 - 3200M Relay Team
1998 - Brandon Jarnigan (100M)
1998 - Brandon Jarnigan (200M)
1999 - Todd Olsen (Pole Vault)
2000 - Austin Weaver (3200M)
2000 - Gus Rodewald (1600M)
2000 - Rob Bates (Decathlon)
2001 - Rob Bates
(110M High Hurdles)
2001 - Rob Bates (Long Jump)
2001 - Rob Bates (Decathlon)
2001 - Austin Weaver (1600M)
2001 - Austin Weaver (3200M)
2002 - 1600M Relay Team
2002 - Patrick Cleeton (Pole Vault)
2002 - Austin Weaver (1600M)
2002 - Kevin Patterson (Decathlon)
2002 - Austin Weaver (3200M)
2003 - Kevin Patterson (Decathlon)
2003 - Brandon Grass (Pole Vault)
2004 - John Souder
(300M Low Hurdles)
2005 - John Souder
(300M Low Hurdles)
2005 - John Souder (Decathlon)
2006 - Russell Rodewald (1600M)
2007 - 3200M Relay Team
2012 - Walter Burn (Shot Put)
2014 - Joe Irby (Shot Put)
2014 - Joe Irby (Discus)
2015 - Matt Ward (Pole Vault)
2016 - Matt Ward (Pole Vault)
2018 - Alex Gales (Pole Vault)
2018 - Eric Stoxstill-Diggs
(110M High Hurdles)
2019 - Alex Gales (Pole Vault)
2019 - Andrew Cox (1600M)
2019 - Landry Mitchell (400M)
2021 - Payton Culp (Pole Vault)
2021 - Conner Moore (High Jump)
2021 - Thatcher Frankfather (400M)
2021 - Payton Culp (Decathlon)
2022 - Payton Culp (Pole Vault)
2022 - Josiah Jackson (Shot Put)
2022 - Thatcher Frankfather (400M)
2022 - Jeremiah Greer (200M)
2022 - 1600M Relay Team
2022 - Thatcher Frankfather (Decathlon)
2023 - 800M Relay Team
2023 - 400M Relay Team
2023 - Griffin Frankfather
(300M Low Hurdles)
2023 - Griffin Frankfather (Decathlon)
2024 - Jonathan Wilson (100m)
2024 - 400m Relay Team

Wrestling (1)

1988 - Steve Padgett (119LB)

 

Region Championships & State Runner-ups